Endorsements

AGC’s BUILD PAC is pleased to support these candidates in the upcoming 2020 elections.

Click on the linked names below to visit the candidate’s website and learn more or to offer additional assistance to them. Check back regularly, as new names will be added throughout the election season.

 

LEGISLATIVE

District 2
Senate: Jim McCune (R)
House Pos. 1: Andrew Barkis (R)
House Pos. 2: J.T. Wilcox (R)

District 3
Senate: Andy Billig (D)

District 5
Senate: Mark Mullet (D)

District 6
House Pos. 1: Mike Volz (R)

District 7
House Pos. 1: Jacquelin Maycumber (R)

District 9
Senate: Mark Schoesler (R)

District 10
Senate: Ron Muzzall (R)
House Pos. 1: Greg Gilday (R)
House Pos. 2: Bill Bruch (R)

District 12
House Pos. 1: Keith Goehner (R)
House Pos. 2: Mike Steele (R)

District 13
House Pos.1: Tom Dent (R)
House Pos. 2: Alex Ybarra (R)

District 14
Senate: Curtis King (R)
House Pos. 1: Chris Corry (R)
House Pos. 2: Gina Mosbrucker (R)

District 15
House Pos. 1: Bruce Chandler (R)
House Pos. 2: Jeremie Dufault (R)

District 17
Senate: Lynda Wilson (R)
House Pos. 1: Vicki Kraft (R)
House Pos. 2: Paul Harris (R)

District 18
Senate: Ann Rivers (R)
House Pos. 1: Brandon Vick (R)
House Pos. 2: Larry Hoff (R)

District 19
Senate: Dean Takko (D)
House Pos. 1: Jim Walsh (R)
House Pos. 2: Joel McEntire (R)

District 20
Senate: John Braun (R)
House Pos. 1: Peter Abbarno (R)
House Pos. 2: Ed Orcutt (R)

District 24
House Pos. 1: Mike Chapman (D)
House Pos. 2: Steve Tharinger (D)

District 25
Senate: Chris Gildon (R)
House Pos. 1: Kelly Chambers (R)
House Pos. 2: Cyndy Jacobsen (R)

District 26
House Pos. 1: Jesse Young (R)
House Pos. 2: Michelle Caldier (R)

District 27
House Pos. 1: Laurie Jinkins (D)
House Pos. 2: Jake Fey (D)

District 28
Position 2: Chris Nye (R)
Senate: Steve O’Ban (R)

District 31
House Pos. 1: Drew Stokesbary (R)
House Pos. 2: Eric Robertson (R) 

District 35
House Pos. 1: Dan Griffey (R)
House Pos. 2: Drew MacEwen (R)

District 38
House Pos. 2: Mike Sells (D)

District 39
Senate: Keith Wagoner (R)
House Pos. 1: Robert Sutherland (R)
House Pos. 2: Carolyn Eslick (R)

District 41
Senate: Lisa Wellman (D)

District 42
House Pos. 1: Luanne Van Werven (R)
House Pos. 2: Sharon Shewmake (D)
House Pos. 2: Jennifer Sefzik (R)

District 44
House Pos 2: Mark James (R)

District 45
House Pos. 2: Larry Springer (D)

District 48
House Pos. 2: Amy Walen (D)

District 49
Senate:Annette Cleveland (D)

 

STATEWIDE RACES
Secretary of State: Kim Wyman (R)

State Treasurer: Duane Davidson (R)

Lt. Governor: Denny Heck (D)

Superintendent of Public Instruction: Maia Espinoza

 

LOCAL GOVERNMENT
Pierce County Executive: Bruce Dammeier (R)
Pierce County Council District 6: Jason Whalen (R)

 

SPOKANE COUNTY
Commissioner Pos. 2: Mary Kuney (R)

 

CONGRESSIONAL ENDORSEMENTS
FROM AGC’s BUILD PAC
District 2: Rick Larsen (D)
District 3: Jaime Hererra-Beutler (R)
District 4: Dan Newhouse (R)
District 5: Cathy McMorris Rodgers (R)
District 8:  Jesse Jensen (R)
District 10: Marilyn Strickland (D)